Kodeks Bezpiecznej Relacji - wersja dla małoletnich

Znajdujesz się w Poradni Pediatrycznej. Pracuje tu lekarz pediatra Katarzyna Wrochna.

Pani doktor jest tu po to by nieść pomoc potrzebującym dzieciom.

To, że tutaj jesteś oznacza, że potrzebujesz pomocy. Chcę, żebyś czuł/czuła się tutaj bezpiecznie i komfortowo. W trosce o Twoje dobro i bezpieczeństwo będę w mojej codziennej pracy kierować się zasadami:

 

1. Na początku przedstawię się Tobie. Postaram się krótko wytłumaczyć czym się zajmuję.

2. Poproszę, żebyś powiedział , jak mogę się do Ciebie zwracać. To jest dla mnie ważne.

3. Rozumiem, że wszystko co dzieje się w poradni może być dla Ciebie nowe i nieznane. Postaram się Ci wszystko wyjaśnić.

4. Masz prawo wiedzieć jaki jest Twój stan zdrowia i plan leczenia. Jeśli cokolwiek budzi Twoje wątpliwości zapytaj, zawsze udzielę Ci informacji odpowiednio do Twojego wieku.

5. Masz prawo wypowiadać się w kwestiach medycznych i innych, nawet jeśli nie masz jeszcze 16 lat. Po osiągnieciu 16 roku życia masz prawo do współdecydowania o swoim leczeniu.

6. Chcę być z Tobą szczera, jeśli wiem, że jakieś działanie (czynność medyczna) może być bolesne, powiem Ci o tym.

7. Informacje o Twoim zdrowiu zachowam w tajemnicy, nie będą one ujawnione innym osobom poza Tobą i Twoimi rodzicami lub opiekunami.

8. Postaram się mówić do Ciebie prostym językiem, tak by wszystko było zrozumiałe, jeśli jednak coś wymaga wytłumaczenia, powiedz mi o tym.

9. Podczas Twojego badania zawsze musi być obecny ktoś jeszcze np. Twój Rodzic lub Twój opiekun. Jeśli nie chcesz by w badaniu uczestniczył Twój rodzic lub opiekun, powiedz mi o tym.

10. Jeśli jesteś przestraszony lub martwisz się o coś, powiedz mi o tym. O ile jest to możliwe postaram się poszukać rozwiązanie albo wskazać Ci miejsce, gdzie możesz się zgłosić po pomoc.

11. Jeśli czujesz się niekomfortowo, niebezpiecznie, coś Ciebie niepokoi, powiedz mi o tym. Podejmę działania by zapewnić Ci bezpieczeństwo.

12. Podczas oczekiwania na wizytę w poczekalni poradni za zgodą rodziców/opiekunów możesz korzystać z telefonu komórkowego lub tabletu, ale tylko z bezpiecznych treści.

13. Możesz uzyskać też bezpłatną pomoc w trudnych sytuacjach w następujących instytucjach:

- telefon zaufania dla dzieci i młodzieży czynny całą dobę przez cały tydzień 116 111

- Rzecznik Praw Dziecka - telefon zaufania dla dzieci i rodziców 800 12 12 12

Pamiętaj, że każde dziecko telefonując pod wskazane numer może porozmawiać o wszystkim, o przyjaźni, miłości, dojrzewaniu, kontaktach z rodzicami, z rodzeństwem, problemach w szkole, czy emocjach, których doświadcza. Może uzyskać pomoc w sytuacji, kiedy czuje się dyskryminowane, kiedy doświadcza przemocy lub jest jej świadkiem